FAQ

FAQ

Како функционира Pozitivo?

Во Pozitivo , ние веруваме дека резервацијата на хотели треба да биде брзо, лесно и искуство без стрес , па решивме да креираме платформа каде што ги рекламираме најдобри хотели кои понудуваат ексклузивни понуди достапни само на нашите членови. Понудите на Pozitivo се најдобрите што ќе ги најдете како на интернет така и офлајн за време на нашата реклама, тоа е нашата гаранција.

Вреди да се напомене дека, цените на Pozitivo се пониски од било каде на друго место во текот на рекламирањето и продажбата, но достапноста на нашите најниски рекламирани понуди може да биде ограничена.

Со селектирање и одобрување  на хотели и понуди за нашите членови, Pozitivo работи како онлајн платформа, односно виртуелен пазар за добавувачите, тур-операторите и хотелите.

Зошто да резервирате на платформата на Pozitivo?

Затоа што нудиме наједноставен и најбрз начин за резервација на вашата хотелска соба или патување. Хотелите, парнери на Pozitivo исто така нудат најдобро достапни цени.

Нема посредници, агенции резервирате директно во хотелите и ги одбирате датумите кога сакате да престојувате.

Ние, исто така, се обидуваме да бидете сигурни дека сите наши членови ја гледаат вредноста на резервацијата преку Pozitivo . Сите понуди се проверуваат од страна на нашиот тим, а ние секогаш се трудиме да обезбедиме малку повеќе за вас, како надградувања на соба, спа третмани или попусти, подароци за добредојде, па дури и вечери – нешто за да го направиме вашиот престој посебен.

 

Pozitivo ценовна Гаранција

Што е нашата Pozitivo гаранција за цени?

Нашиите партнери  работат напорно за да изберат фантастични понуди за вас, понудите се најниски што ќе ги најдете на светскиот пазар за време на периодот на продажбата.

Ако некогаш сте ја виделе пониската цена, веднаш ќе ја поништиме продажбата и ќе објавиме подобри попусти и бенефиции за вас како наши членови (на пример вино при пристигнување, надградба на соба или оброк ),  или едноставно ќе ви ги рефундираме парите за резервација.

Што се случува ако ја најдам истата понуда поевтино на друго место?

На нас е да се осигураме дека ова никогаш не се случи – и за среќа во изминативе осум години тоа досега не е случено. Но, ако пронајдете цена на друго место што се прикраднала под радарот и е пониска, ве молиме контактирајте не на travel@pozitivo.net и ние ќе ја отстраниме понудата на хотелот од нашата платформа и ќе преговараме со хотелот да објави подобра понуда за вас.

Што добивам?

Што добивам кога ќе се придружам на Pozitivo?

Pozitivo нуди на членовите попусти на хотелски резервации до 70% . Ако тоа е објавено за продажба на Pozitivo , верувајте нема да најдете поевтино на друго место додека го рекламираме – тоа е наша гаранција.

Колку често ќе ми праќате пораки?

Ние ќе ви испратиме е-пошта со нашите нови понуди неколку пати во неделата.

Која е мојата релација како член на Pozitivo откако сум резервирал?

Pozitivo е онлајн платформа која ги рекламира ненадминливите и ексклузивни понуди за своите членови. Откако вие како  член ќе направите резервација на  Pozitivo , ефективно влегувате во договор со хотелот или снабдувачот со кој е направена резервацијата. 

Зошто? Pozitivo го рекламира производот на хотелот или туроператорот и затоа е до хотелот, туроператорот или добавувачот за да се осигура дека вие како наш член и клиент на хотелот добиете она што сте го платиле.

Што ако не сте задоволни?

Ако не сте задоволни со било кој аспект од вашиот хотел или одмор и сметате дека понудата што сте ја резервирале е / не  е добра – било да е тоа вашата соба, услуга, храна или чистота, ве молиме, контактирајте управителот во хотелот, вашиот тур-оператор или претставник на хотелот.

Тие ќе можат да се справат со било какво прашање што може да го имате таму и веднаш, а ние ќе ви помогнеме колку што е можно повеќе за да се реши проблемот на ваше задоволство.

Во ретки случаи, може да почувствувате дека хотелот или одморот не е како што хотелот го рекламира на  Pozitivo – во суштина, не сте почувствувале дека сте го добиле она што сте го резервирале – повторно, веднаш известете го хотелот, вашиот тур-оператор или туристички претставник за брзо решавање на проблемот.

Сепак, ве молиме, контактирајте не на travel@pozitivo.net. Ние сме тука и треба да знаеме дали работите не се како што треба. Вашите повратни информации се неверојатно важни за нас.

Што ако мојата резервација е променета или откажана?

Ние внимаваме да се осигураме дека сите детаљи, цени и информации што ги рекламираме се точни. Повремено, можеби ќе треба да исправиме грешка во понудата што ја рекламираме – ова може да се случи пред да ја резервирате собата или веднаш. Ако мораме да направиме промена во вашата резервација откако ќе биде направена, ние ќе го сториме тоа откако ќе ве информираме што е можно побргу, во согласност со нашите услови. Повторно да кажам – ова е многу ретко.

Во многу ретки случаи  хотелот или тур-операторот може да ја откажат резервацијата откако ќе биде направена на нашата страница. Ова е сосема надвор од наша контрола, бидејќи провајдерот, хотелот или тур-операторот може да продаде соби без да ја ажурира понудата на Pozitivo и затоа не може да ја испочитува резервацијата. Бидејќи ние не сме агент ниту туристичка агенција, договорениот однос откако сте резервирале е со провајдерот, хотелот или тур-операторот но ние ќе ви помогнеме да добиете поврат на средствата или да ги промените вашите датуми.

Ние како Pozitivo не сме одговорни за трошоците поврзани со откажување од страна на давателот на услугата (на пример, сте резервирале хотел во Малта и веднаш сте закажале одделни летови а хотелот  ја откажува резервацијата).

За повеќе информации за промените и откажувањата, ве молиме погледнете ги нашите услови.

Last minute ваучери од 10€ - 30€
* провери е-mail inbox или spam фолдер
Земи сега!