10 причини зошто морето е најмоќен природен лек

6 Сеп

10 причини зошто морето е најмоќен природен лек


LAST MINUTE -50% 11-16 септември 🍹 299€ за 2 лица со појадок и вечера / полупансион, 5 ноќи 6 дена
🏖 резервирај веднаш на tel:+38971329111


Нам ни е сосема доволно и тоа што во него едноставно уживаме, но морето за нас прави многу повеќе од прекрасниот ефект на опуштање. Морските воздух и вода навистина се добри, како за нашата душа, така и за нашето тело и може да бидат вистински лек.

1-11-fakti-koi-objasnuvaat-zoshto-moreto-tolku-mnogu-ne-opushta-i-mu-prijae-na-organizmot-www.kafepauza.mk_

1. Лечење со морска вода

Грците биле првите кои го забележале лековито делување на морето. Популарната бранотерапија, односно лечење со морска вода, потекнува од Грција. На грчките острови Родос и Крф, бранотерапијата се применувала уште пред 2.500 години. Се користела за лекување болести како што се егзема, артритис, астма, псоријаза и болки во грбот. Хипократ ги открил лековитите својства на морската вода набљудувајќи го нејзиното делување врз раните. Забележал дека водата го забрзува зараснувањето на раните, ги спречува инфекциите и ја намалува болката. Во Франција уште во средината на 19 век се отвориле центри за лекување на здравствени тешкотии со помош на супстанци кои се добиени од морската вода.

2. Морската вода содржи важни животни елементи

Морето ги содржи сите елементи кои се важни за нашиот живот – натриум, магнезиум, калциум, калиум, силициум, па дури и сребро и злато. Морската вода длабоко продира во кожата и со тоа овозможува делување на минералите и елементите во траги. Морето, исто така, содржи алги кои изобилуваат со минерални супстанци. Алгите одамна се сметаат за извор на здравје и убавина. Тие го поттикнуваат обновувањето на клетките, го подобруваат изгледот на кожата, го стимулираат метаболизмот, го зајакнуваат имунитетот, ги спречуваат воспаленијата, ја чистат кожата и помагаат при отстранувањето на целулитот.

3. Морето благотворно делува на астмата и на алергиите

Морската сол делува како антисептик и антихистаминик, поради што е благотворна кај кожните алергиски реакции. Светските педијатриски болници веќе долго низ годините успешно користат купки со морска сол за лекување и ублажување на алергиите. Чистиот морски воздух, заситен со негативни јони, го олеснува дишењето и поволно делува на личностите кои боледуваат од астма.

4. Со сончањето го снабдуваме телото со витамин Д

Сончањето не допринесува само за убав тен, туку и го снабдува телото со витаминот Д којшто му е многу потребен на нашиот организам. Неодамнешните истражувања покажуваат дека тој игра клучна улога во спречување многу болести, вклучувајќи мултипла склероза и рак. За да добиете витамин Д не морате да се сончате по најголемата горештина. За сончање изберете ги претпладневните или вечерните часови.

3-11-fakti-koi-objasnuvaat-zoshto-moreto-tolku-mnogu-ne-opushta-i-mu-prijae-na-organizmot-www.kafepauza.mk_

5. Одмарањето на море ослободува од стресот

Дали има нешто порелаксирачко од сонце, лесен ветар и шум на бранови? Летувањето на море ви дава прилика да заборавите на секојдневните проблеми и целосно да се опуштите. Магнезиумот, што морската вода го содржи во голема количина, докажано делува во борбата против стресот. Алтернативните лекари сметаат дека стресот може да биде причина за развивање разни болести. Токму затоа искористете го годишниот одмор за да се ослободите од вашиот најголем непријател.

6. Морскиот воздух е богат со негативни јони

Морскиот воздух содржи негативни јони и озон кои го поттикнуваат длабокото дишење. Негативните јони го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат концентрацијата, ја намалуваат несоницата, депресијата, главоболката и заморот, како и поволно делуваат на луѓето со астма и алергии. Воздухот кој е заситен со негативни јони можеме да го пронајдеме во шумите и планините, близу водопадите, реките, океаните и морињата. Морето ги ублажува артритисот и болките во грбот. Благодарение на својот состав морската вода ја олеснува болката, го намалува воспалението и го поттикнува ослободувањето на вишокот течности во организмот. Заради тоа капењето во море им носи олеснување на личностите кои патат од реума, артритис, болки во грбот и мускулите.

7. Морската вода го поттикнува чистењето на организмот

Зошто морската вода е одличен избор за чистење на организмот? Затоа што капењето во неа го поттикнува функционирањето на органите кои ги филтрираат и ги излачуваат штетните супстанци од организмот, како што се црниот дроб, бубрезите и кожата. Наталожените штетни материи започнуваат да се движат преку лимфите и крвотокот кон површината, а се олеснува процесот на излачување. Капењето во море ја поттикнува промената на материите и чистењето од штетните состојки не само на кожата и сврзното ткиво, туку и на целосниот организам.

5-11-fakti-koi-objasnuvaat-zoshto-moreto-tolku-mnogu-ne-opushta-i-mu-prijae-na-organizmot-www.kafepauza.mk_

8. Морето ги лечи проблемите со кожата

Морската сол е необично богата со различни состојки. Помеѓу осумдесетте различни минерали, елементи во траги, карбонати и сулфати, присутни се и калциум, калиум, бром, натриум, манган, магнезиум, јод, железо, флуор и силициумска киселина. Заради таквиот богат состав, морската вода благотворно делува на кожата и помага при бројни кожни заболувања, како што се дерматитис, псоријаза и егзема.

9. Морето ја поттикнува креативноста и емоциите

Морето и воопшто елементите на водата отсекогаш биле поврзани со креативноста и чувствата. Престојувањето во близина на вода може да ги поттикне емоциите, интуицијата, фантазијата и креативноста.

10. Благотворно делува на здравјето на очите

Сината боја на морето и гледањето во далечината поволно делуваат на очите. Ако поминувате многу време зад компјутерот, тогаш летувањето на море ќе ви помогне да се одморите. Но ова не се случува само морската површина. Шетајте низ шума, вежбајте, сончајте се, капете се во река или езеро, избегнувајте го стресот, оставете го телевизорот, мобилниот телефон, компјутерот и видео игрите, земете ја вашата омилена книга и читајте! Обезбедете си повеќе сон од вообичаено, набавете морска сол и наполнете ја бањата – ефектите ќе бидат скоро идентични.

11. Морето е идеално за спортски активности

Пливање, нуркање, сурфање, морски аеробик, одбојка на плажа… Летувањето на море е идеално за спортски активности кои се добри за обликување на телото. Спортот и здравјето се тесно поврзани. Всушност, без спорт нема здравје. Затоа нурнете се во водата и уживајте во спортските активности кои ги овозможува морето.

4-11-fakti-koi-objasnuvaat-zoshto-moreto-tolku-mnogu-ne-opushta-i-mu-prijae-na-organizmot-www.kafepauza.mk_


Како да избереш помеѓу илјадници преубави места во Грција и да го најдеш најдоброто место по најдобра цена.

Nea Skioni е првото решение, идеално место за семеен одмор и тоа се во фамилијарниот хотел Crown Hotel.

Грција ја имаме прошетано и уздолж и попреку додека бевме сами, но веќе со години одиме во Crown Hotel бидејки е вистинското место за одмор.

Crown Hotel е нов безбеден хотел, распослан покрај самата плажа, чист и мирен, опкружен со борова шума која му дава свежина и нестварен мирис на бор во ноќта.

Дворот и делот за деца е измислен за сите кои доаѓаме од градскиот метеж и каде децата за првпат можат со саати боси да играат на зелениот тепих од свежо искосена трева.

Плажата е со ситен песок, чиста и уредена а нашиот син тука едноставно ужива, оваа плажа е неколкукратен носител на сино знаме и со постепено влегување кон длабоко.


LAST MINUTE -50% 11-16 септември 🍹 299€ за 2 лица со појадок и вечера / полупансион, 5 ноќи 6 дена
🏖 резервирај веднаш на tel:+38971329111


Појадокот е повкусен од тоа што баба ми го готвеше, за тоа наутро се грижи Дејан, врвен мајстор на својот занает.

Ручекот и вечерата се дело на Chef Коста, кралот на храната кој својата љубов ја пренесува во секоја порција која поминува низ неговите прсти.

Додека сте во Crown Hotel  не пропуштајте да ги  посетите

  • православната црква Panagia Faneromeni  Св. Богородица на само од километар од Crown Hotel, изградена во XVI век , храм кој крие многу тајни и носи мистична енергија.
  • Посиди најубавата плажа во Грција – песочниот ‘рт кој се наоѓа покрај истоименото место на 10-15 минути со кола од  Crown Hotel.Чудо на природата што морето постојано го обликува, како вешт скулптор кој го обликува своето уметничко дело.

  • Термалната бања Лутра на само 5 минути со автомобил, каде од длабочините на земјата, извира лековитата вода на Агиа Параскеви. Оваа бања има уникатен состав на хемиски елементи кои содржат ретки регенирачки својства, која го подмладувата и телото и духот. Агиа Параскеви како боговите да ја поставиле на една карпа, во величествен амбиент со поглед на Егејското Море. Тука можеш да уживаш во базените за пливање, сауни, амами, хидромасажи…

Nea Skioni е распослано југозападно на Касандра на околу 100 километри од Солун и е вистинска дестинација ако сакаш да уживаш во мирен одмор во едно од ретките мали туристички места во Грција кое го задржа својот традиционален дух. Nea Skioni има мала марина, па одењето покрај долгите асфалтирани пешачки патеки покрај закотвените бротчиња, луксузни јахти и едрилици е уште попријатно искуство.Постојат неколку продавници во градот кои се добро опремени за сезоната на летни одмори, неколку пекари, касапници, рибарници, слаткарници и приватна здравствена клиника.

Crown Hotel е одлична појдовна база за шетање низ Касандра, бидејќи е подеднакво блиску до места и плажи на западната и јужната страна на каракот.

Во Crown Hotel  оваа година уживавме со Иле Манасков, наш врвен музичар и вокал кој секоја вечер “не шеташе низ светот ” и си играше со нашите емоции преку неговата гитара и гласот кој звучи волшебно.

Наградно прашање: Ко то тамо пева?

Gepostet von Crown Hotel am Sonntag, 14. Juli 2019

Crown Hotel е место за сите оние кои сакаат вистински одмор и добра храна а во исто време и летувалиште – лекувалиште.

Moja препорака е Crown Hotel, “големата куќа” која ги има овие сместувачки капацитети, совршен, докажан и достапен за секоја фамилија.

Но, во Crown Hotel брзо снемува соба, и само кој резервира на време е вистински среќник. Значи, толку брзо се распродаваат капацитетите и  затоа кој резервира-знае. Јас резервирав три месеци однапред …

Загарантирано Crown Hotel нема да ја зголеми цената ако резервираш на време, иако можат, но тоа никогаш не го прават. Така Crown Hotel ги задржува своите клиенти, мене и мојата фамилија, грижејки се за сулугата која е на врвно ниво.

Има само уште неколку места по оваа цена до крајот на месецот, затоа резервирај што поскоро и уживај во одморот ова лето, на овој линк.


LAST MINUTE -50% 11-16 септември 🍹 299€ за 2 лица со појадок и вечера / полупансион, 5 ноќи 6 дена
🏖 резервирај веднаш на tel:+38971329111


И покрај тоа што има неколку останати соби за Crown Hotel, и покрај тоа што Nea Skioni е сѐ уште неоткриено богатство со малку туристи, не се знае уште колку време ќе биде по оваа цена.

Можеби ако го пропуштиш ова летување следната година ќе биде друга приказна. Кој знае кога  ќе имаш шанса да се одмориш, а знаеш колку одмор заслужуваш.

Затоа резервирај на време на овој линк и погледни го видеото за Crown Hotel кое ни ја пренесува оваа убавина.

 

 


Добивај топ понуди