Кое е местото на Халкидики каде тишината доаѓа на одмор?

4 Јун

Кое е местото на Халкидики каде тишината доаѓа на одмор?


LAST MINUTE -50% 11-16 септември 🍹 299€ за 2 лица со појадок и вечера / полупансион, 5 ноќи 6 дена
🏖 резервирај веднаш на tel:+38971329111


Ова мирно место ги има сите погодности кои се неопходни за квалитетен и вистински семеен одмор. Плажата е преубава, неколкукратен носител е на сино знаме, песочна, со постепено влегување кон длабоко а само на неколку  минути сте на некои од најубавите плажи во Касандра, како што се Мола Калива и Egeopelagitika на Посиди најубавата плажа на северниот дел на Грција

Малото рибарско градче Nea Skioni распослано југозападно на Касандра на околу 100 километри од Солун е омилена дестинација за сите оние кои сакаат да уживаат во мирен одмор во едно од ретките мали туристички места кое го задржа својот традиционален дух.

Nea Skioni има мала марина, па одењето покрај долгите асфалтирани пешачки патеки покрај закотвените бротчиња, луксузни јахти и едрилици е уште попријатно искуство.

Во случај да посакате гужва и ноќен живот на само 8 километри од Nea Skioni е Ханиоти.

На самата плажа има добро обезбедена област со играчки иу реквизити за деца на песок, како и убаво уреден парк со клупи за уживање во прекрасниот поглед на марината и морето.

Според многумина,  најдобар квалитет и најдобрата риба може да се купат или нарачаат само во Nea Skioni

Ако ви се допаѓа место со гужви, преполни  шеталишта и мноштво на продавници, бутици, продавници за сувенири, ресторани и слаткарници, тогаш Nea Skioni не е вистинскиот избор за вас.

Постојат неколку продавници во градот кои се добро опремени за сезоната на летни одмори, неколку пекари, касапници, рибарници, слаткарници и приватна здравствена клиника.

На растојание од 2 км од строгиот центар, во XVI век е изградена православна црква Агиа Параскева

Nea Skioni е одлична појдовна база за шетање низ Касандра, бидејќи е подеднакво блиску до места и плажи на западната и јужната страна на каракот. Неа Скиони е одлично местенце ако сакате тивок одмор, без гласна музика и гужви на плажа а сепак да сте во мало пикторесктно градче и уживате во прекрасните изгреајсона и зајдисонца .

Распослан директно на море во Nea Skioni e Crown Hotel . Нов, безбеден, фамилијарен хотел затскриен во боровата шума со единствена положба која нуди многу можности за бројни активности во текот на летото. Тука можете да уживате на убавата приватна плажа со лежалки и чадори  или пак да вкусите некој специјалитет во ресторанот Чардак .

Сместувањето, гостопримството и храната се на ниво на хотели со 3-4 ѕвездички, а цените повеќе од прифатливи.

За одлуката дали ќе го посетите Nea Skioni и Crown Hotel   ќе кажам само едно, Nea Skioni и Crown Hotel  е место за сите оние кои сакаат вистински одмор, но во исто време и летувалиште – лекувалиште за сите оние кои имаат желба да ги освежат и опорават своите бронхии и бели дробови.

 

 

Одмори се на својот одмор во Crown Hotel

Ванчо


Добивај топ понуди