10 причини зошто морето е најмоќен природен лек

8 Сеп

Септември, море и бебе е одлична комбинација


LAST MINUTE -50% 11-16 септември 🍹 299€ за 2 лица со појадок и вечера / полупансион, 5 ноќи 6 дена
🏖 резервирај веднаш на tel:+38971329111


Почетокот на септември може да биде идеален за одмор, особено доколку имате малечко дете. По плажите веќе нема многу гужва, времето не е прежешко и може максимално да уживате во својот годишен одмор.

Но, на што треба да внимавате?

  • Не треба да се залажувате со муабетот дека сонцето сега не е толку силно. Да, тоа е вистина, но не смеете да го оставите детето на директна сончева светлина во периодот од 11 до 16 часот.
  • Задолжително ставете му капче и очила за сонце и се разбира мачкајте го со крем со заштитен фактор на секои два часа или после секое излегување од вода.
  • Доколку детето се храни со млеко во прав или одредени видови на кашички, понесете ги. Не би било добро да ги замените со некоја друга варијанта, па детето да не ги прифати и да останете гладни и ненаспани цел одмор. Или барем осигурајте се дека во местото каде што ќе летувате ги има истите продукти кои вашето бебе ги консумира.
  • Не дозволувајте детето да дехидрира. Давајте водичка. Одберете флаширана и она која детето веќе ја пробало.
  • Понесете мало базенче. Доколку морето е чисто и топло нема причина зошто вашето дете не би се капело. Но, доколку водата е студена или пак времето е ветровито, базенчето е подобра опција.
  • Понесете со вас сирупче за температура и пробиотик.

 


Како да избереш помеѓу илјадници преубави места во Грција и да го најдеш најдоброто место по најдобра цена.

Nea Skioni е првото решение, идеално место за семеен одмор и тоа се во фамилијарниот хотел Crown Hotel.

Грција ја имаме прошетано и уздолж и попреку додека бевме сами, но веќе со години одиме во Crown Hotel бидејки е вистинското место за одмор.

Crown Hotel е нов безбеден хотел, распослан покрај самата плажа, чист и мирен, опкружен со борова шума која му дава свежина и нестварен мирис на бор во ноќта.

Дворот и делот за деца е измислен за сите кои доаѓаме од градскиот метеж и каде децата за првпат можат со саати боси да играат на зелениот тепих од свежо искосена трева.

Плажата е со ситен песок, чиста и уредена а нашиот син тука едноставно ужива, оваа плажа е неколкукратен носител на сино знаме и со постепено влегување кон длабоко.


LAST MINUTE -50% 11-16 септември 🍹 299€ за 2 лица со појадок и вечера / полупансион, 5 ноќи 6 дена
🏖 резервирај веднаш на tel:+38971329111


Појадокот е повкусен од тоа што баба ми го готвеше, за тоа наутро се грижи Дејан, врвен мајстор на својот занает.

Ручекот и вечерата се дело на Chef Коста, кралот на храната кој својата љубов ја пренесува во секоја порција која поминува низ неговите прсти.

Додека сте во Crown Hotel  не пропуштајте да ги  посетите

  • православната црква Panagia Faneromeni  Св. Богородица на само од километар од Crown Hotel, изградена во XVI век , храм кој крие многу тајни и носи мистична енергија.
  • Посиди најубавата плажа во Грција – песочниот ‘рт кој се наоѓа покрај истоименото место на 10-15 минути со кола од  Crown Hotel.Чудо на природата што морето постојано го обликува, како вешт скулптор кој го обликува своето уметничко дело.

  • Термалната бања Лутра на само 5 минути со автомобил, каде од длабочините на земјата, извира лековитата вода на Агиа Параскеви. Оваа бања има уникатен состав на хемиски елементи кои содржат ретки регенирачки својства, која го подмладувата и телото и духот. Агиа Параскеви како боговите да ја поставиле на една карпа, во величествен амбиент со поглед на Егејското Море. Тука можеш да уживаш во базените за пливање, сауни, амами, хидромасажи…

Nea Skioni е распослано југозападно на Касандра на околу 100 километри од Солун и е вистинска дестинација ако сакаш да уживаш во мирен одмор во едно од ретките мали туристички места во Грција кое го задржа својот традиционален дух. Nea Skioni има мала марина, па одењето покрај долгите асфалтирани пешачки патеки покрај закотвените бротчиња, луксузни јахти и едрилици е уште попријатно искуство.Постојат неколку продавници во градот кои се добро опремени за сезоната на летни одмори, неколку пекари, касапници, рибарници, слаткарници и приватна здравствена клиника.

Crown Hotel е одлична појдовна база за шетање низ Касандра, бидејќи е подеднакво блиску до места и плажи на западната и јужната страна на каракот.

Во Crown Hotel  оваа година уживавме со Иле Манасков, наш врвен музичар и вокал кој секоја вечер “не шеташе низ светот ” и си играше со нашите емоции преку неговата гитара и гласот кој звучи волшебно.

Наградно прашање: Ко то тамо пева?

Gepostet von Crown Hotel am Sonntag, 14. Juli 2019

Crown Hotel е место за сите оние кои сакаат вистински одмор и добра храна а во исто време и летувалиште – лекувалиште.

Moja препорака е Crown Hotel, “големата куќа” која ги има овие сместувачки капацитети, совршен, докажан и достапен за секоја фамилија.

Но, во Crown Hotel брзо снемува соба, и само кој резервира на време е вистински среќник. Значи, толку брзо се распродаваат капацитетите и  затоа кој резервира-знае. Јас резервирав три месеци однапред …

Загарантирано Crown Hotel нема да ја зголеми цената ако резервираш на време, иако можат, но тоа никогаш не го прават. Така Crown Hotel ги задржува своите клиенти, мене и мојата фамилија, грижејки се за сулугата која е на врвно ниво.

Има само уште неколку места по оваа цена до крајот на месецот, затоа резервирај што поскоро и уживај во одморот ова лето, на овој линк.


LAST MINUTE -50% 11-16 септември 🍹 299€ за 2 лица со појадок и вечера / полупансион, 5 ноќи 6 дена
🏖 резервирај веднаш на tel:+38971329111


И покрај тоа што има неколку останати соби за Crown Hotel, и покрај тоа што Nea Skioni е сѐ уште неоткриено богатство со малку туристи, не се знае уште колку време ќе биде по оваа цена.

Можеби ако го пропуштиш ова летување следната година ќе биде друга приказна. Кој знае кога  ќе имаш шанса да се одмориш, а знаеш колку одмор заслужуваш.

Затоа резервирај на време на овој линк и погледни го видеото за Crown Hotel кое ни ја пренесува оваа убавина.

 

 


Добивај топ понуди