Која е скриената плажа на Халкидики, каде тишината доаѓа на одмор ...

8 Јул

Која е скриената плажа на Халкидики, каде тишината доаѓа на одмор …

 


На почетокот западниот дел на вториот крак на Халкидики на потегот помеѓу Псакудиа и Метаморфозис се наоѓа најголемата воздушна бања на Грција, Ватопеди. Распослана на еден од четирите воздушни коридори во светот, збогатена со огромно количество на кислород, кој го чини овој регион да е беспрекорно чиста воздушна бања.

Поради чистотата на воздухот збогатен со огромно количество на кислород овој недопрен заштитен предел грците го нарекуваат „најдобрата и најголема воздушна бања во Грција“ .

Боровите шуми кои се спуштат во синилото на прекрасното тиркизно море заедно со јодот , создаваат дополнителна ароматерапија која е пририоден лек за респираторниот систем и дејствува како антихистаминик кој ги отвора дишните патишта.

Во овој регион преку целата година има од три до  пет илјади деца и возрасни кои се на закрепнување од алергиски , белодробни и срцеви заболувања.

Во камповите и одморалиштата на овој потег високите борови кои со своите сенки го затскриваат сонцето кое од спротивната страна на морето ги грее неговите плажи и паркови. Самото име доволно говори за местото преображение во целосна смисла на зборот.

Во почетокот на заштитена зона се наоѓа Bianco Olympico Beach Hotel*** место за идеален одмор за целото семејство и место за релаксација и мир на умот. И сето она што ви е потребно за тоа ќе го најдете во Bianco Olympico Beach Hotel***  на Ситонија на само 100 метри од прекрасната хотелска плажа, во оваа воздушна бања …

Bianco Olympico Beach Hotel*** е подготвен да ви обезбеди незаборавни моменти за време на вашиот одмор. Вас и вашето семејство таму ве чека совршена оаза на релаксација, убава хотелска тераса со уникатен поглед кој заливот Торонео. Сите соби имаат своја тераса, клима уред, ТВ, мини-фрижидер и тоалет.

Во текот на жешките летни денови, можете да изберете дали ќе се разладувате во морето, ќе шетате по долгите песочни плажи на Ситонија, или ќе се одлучите за престој во хотелот покрај базенот, место кое нуди прекрасна панорама на околината и волшебен мирис на борови.

Песочна плажа, хотел со базен, освежителни пијалаци и вино. Оаза на морето, пријателски достапно место каде што почнува вашиот совршен одмор. Нека ова биде летото за паметење…

Дали ова ќе биде стартно место да ги истражите сите, над 70 плажи на Ситонија оставаме на Вас.

Природата на Ситонија дарувала фасцинантни предели, прекрасна борова шума која се спушта во синилото на прекрасното тиркизното море, а таму песочни плажи, баш како што си замислувавте.

За носење на одлуката дали ќе го посетите Ватопеди или не, ќе кажам само едно, Ватопеди е место за сите оние кои сакаат вистински одмор, но во исто време и летувалиште – лекувалиште за сите оние кои имаат желба да ги освежат и опорават своите бронхии и бели дробови.

Одмори се на својот одмор

Вања


Добивај топ понуди